Aktuelt

Lesetid: 3 minutter

Hva kjennetegner en god konsulent?

Hvilke egenskaper må dyktige konsulenter ha? Det var temaet på denne ukens SOCO Fagkrydder. Vi arrangerte roundtable for for å diskutere temaet.

Medine Serin fasiliterte denne uken en roundtable for SOCO-konsulentene. Tema var å diskutere hva som kjennetegner en god konsulent, og hvilke spesifikke egenskaper og forventninger som er knyttet til vår rolle? Deltakerne hadde ulike bakgrunner og erfaringer, men vi kunne likevel enes om noen viktige punkter.

Tilpasningsdyktig

Å måtte forholde seg en verden i forandring er ikke noe spesifikt for konsulenter. Diskusjonen om tilpasningsdyktighet for en god konsulent dreide seg derimot om hvor relativt hyppig du må eller kan endre prosjekt, kontekst, arbeidsmåte, teknologi og forretningsdomene. Det er med andre ord ikke mulig å spikre fast sin egne måte å arbeide på, og deretter følge metodikken slavisk uansett kontekst.

Forandringene kan være mindre hvis du i neste prosjekt kan jobbe med noe som likner det forrige, men kan også være som å komme på en annen planet med en helt grunnleggende annerledes hverdag. En god konsulent liker å jobbe på denne måten, trives med å bli kjent med nye folk og lære noe nytt hele tiden – samtidig om at vi kan bidra med fagkunnskapen vår. En god konsulent ikke rir sine kjepphester og «vet best» uansett. Det er viktig å være åpen for andres synspunkter og forslag, være trygg nok til å være ærlig både overfor andre og seg selv, for å slik være en deltaker i prosessene for læring og deltakelse som er i prosjektene.

Fokus på fag

Ikke unaturlig brenner jo testkonsulentene for testfaget. Det er derfor våre kunder og samarbeidspartnere etterspør vår spesialistkunnskaper. En dyktig konsulent vet dermed at det er viktig å delta aktivt i prosjektet, og dele av kunnskapene våre. Et annet aspekt med dette er at vi også bør være ydmyke om å ville lære det som er særegent og viktig ute hos kunden. Gode resultater blir lettere å oppnå hvis vi blander kompetanse om test med kunnskaper om kunden og domenet. Kundene til SOCO har også dyktige testere som vi kan lære av, og det beste er å oppnå en god synergi mellom faste og innleide.

Vi kan kanskje driste oss til en konklusjon om at en god konsulent kjenner sitt fag, og kan tilpasse seg slik at han eller hun lett kan bidra med testkunnskapene sine i ulike omgivelser. Skal vi konsulenter lykkes, er vi avhengige av å ha et tett og godt samarbeid med kundene våre.

Takk til Medine som fasiliterte og takk til alle som delte sine synpunkter og historier!